رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخست‌وزیر ژاپن: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

تصویر

زندگی نامه

پربازدیدترین اخبار

بخش پاسخگویی

پاسخگویی به سوالات شرعی

 

امام جمعه قزوین در جلسه تفسیر مسجد امام خمینی (ره) گفت: مؤمنان نباید متفرق باشند و ریشه یکدیگر را بزنند بلکه باید هم‌افزایی داشته باشند.

 

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در جلسه تفسیر مسجد امام خمینی (ره) اظهار کرد: خداوند در آیه 11 سوره عنکبوت می‌فرماید: «وَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا لِلَّذِينَ آمَنُوا اتَّبِعُوا سَبِيلَنَا وَلْنَحْمِلْ خَطَايَاكُمْ وَمَا هُمْ بِحَامِلِينَ مِنْ خَطَايَاهُمْ مِنْ شَيْءٍ إِنَّهُمْ لَكَاذِبُونَ»، (و كسانى كه كافر شده‏اند به كسانى كه ايمان آورده‌اند مى‌گويند راه ما را پيروى كنيد و گناهانتان به گردن ما و[لى] چيزى از گناهانشان را به گردن نخواهند گرفت قطعا آنان دروغگويانند).

 

وی تصریح کرد: امروز نیز بسیاری را می‌بینیم که تلاش می‌کنند مردم را فریب دهند تا آنها را مطیع و پیرو خود کنند اما مؤمنان به کافران می‌گویند ما نمی‌توانیم مسیر شما را دنبال کنیم و ما صرفاً دنبال خدا، پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) می‌رویم.

 

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: در آیه 12 سوره عنکبوت می‌فرماید: «وَلَيَحْمِلُنَّ أَثْقَالَهُمْ وَأَثْقَالًا مَعَ أَثْقَالِهِمْ وَلَيُسْأَلُنَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ عَمَّا كَانُوا يَفْتَرُونَ»، (و قطعا بارهاى گران خودشان و بارهاى گران [ديگر] را با بارهاى گران خود برخواهند گرفت و مسلما روز قيامت از آنچه به دروغ بر مى‌‏بستند پرسيده خواهند شد).

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین به بیان آیات دیگری از قرآن درباره اینکه آیا دیگری می‌تواند به ما بگوید گناهی را انجام بدهید گناهش را من به گردن می‌گیرم، بیان کرد: «وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى وَإِنْ تَدْعُ مُثْقَلَةٌ إِلَى حِمْلِهَا لَا يُحْمَلْ مِنْهُ شَيْءٌ وَلَوْ كَانَ ذَا قُرْبَى إِنَّمَا تُنْذِرُ الَّذِينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ بِالْغَيْبِ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَمَنْ تَزَكَّى فَإِنَّمَا يَتَزَكَّى لِنَفْسِهِ وَإِلَى اللَّهِ الْمَصِيرُ»، (و هيچ بار بر دارنده‌اى بار [گناه] ديگرى را بر نمى‌دارد و اگر گرانبارى [ديگرى را به يارى] به سوى بارش فرا خواند چيزى از آن برداشته نمى‌‏شود هر چند خويشاوند باشد [تو] تنها كسانى را كه از پروردگارشان در نهان مى‏‌ترسند و نماز برپا مى‌دارند هشدار مى‌دهى و هر كس پاكيزگى جويد تنها براى خود پاكيزگى مى‏جويد و فرجام [كارها] به سوى خداست).

 

وی عنوان کرد: در آیه 7 سوره زمر «إِنْ تَكْفُرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ عَنْكُمْ وَلَا يَرْضَى لِعِبَادِهِ الْكُفْرَ وَإِنْ تَشْكُرُوا يَرْضَهُ لَكُمْ وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى ثُمَّ إِلَى رَبِّكُمْ مَرْجِعُكُمْ فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ إِنَّهُ عَلِيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ»، (اگر كفر ورزيد خدا از شما سخت بى ‏نياز است و براى بندگانش كفران را خوش نمى‌دارد و اگر سپاس داريد آن را براى شما مى‌‏پسندد و هيچ بردارنده‏‌اى بار [گناه] ديگرى را بر نمى‌دارد آنگاه بازگشت‏ شما به سوى پروردگارتان است و شما را به آنچه می‌کرديد خبر خواهد داد كه او به راز دل‌ها داناست».

 

آیت‌الله عابدینی ابراز کرد: خدا در آیه 36 تا 40 سوره نجم می‌فرماید: «أَمْ لَمْ يُنَبَّأْ بِمَا فِي صُحُفِ مُوسَى»، «وَإِبْرَاهِيمَ الَّذِي وَفَّى»، «أَلَّا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى»، «وَأَنْ لَيْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى»، «وَأَنَّ سَعْيَهُ سَوْفَ يُرَى»، (يا بدانچه در صحيفه‌‏هاى موسى [آمده] خبر نيافته است)، (كه هيچ بردارنده‌اى بار گناه ديگرى را بر نمى‌دارد)، (و اينكه براى انسان جز حاصل تلاش او نيست) و (و [نتيجه] كوشش او به زودى ديده خواهد شد).

 

این مفسر قرآن کریم درباره فرعون و اصحاب او به آیاتی از سوره غافر اشاره کرد و ابراز داشت: خدا در آیه 45 سوره غافر می‌فرماید: «فَوَقَاهُ اللَّهُ سَيِّئَاتِ مَا مَكَرُوا وَحَاقَ بِآلِ فِرْعَوْنَ سُوءُ الْعَذَابِ»، (پس خدا او را از عواقب سوء آنچه نيرنگ می‌کردند حمايت فرمود و فرعونيان را عذاب سخت فرو گرفت».

 

وی اظهار کرد: خدا در آیه 46 همین سوره می‌فرماید: «النَّارُ يُعْرَضُونَ عَلَيْهَا غُدُوًّا وَعَشِيًّا وَيَوْمَ تَقُومُ السَّاعَةُ أَدْخِلُوا آلَ فِرْعَوْنَ أَشَدَّ الْعَذَابِ»، ([اينك هر] صبح و شام بر آتش عرضه مى‌‏شوند و روزى كه رستاخيز بر پا شود [فرياد مى‏رسد كه] فرعونيان را در سخت‌ترين [انواع] عذاب درآوريد).

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با بیان اینکه فرعون و فرعونیان در قیامت به جان هم می‌افتند، تصریح کرد: در آیه 47 نیز می‌فرماید: «وَإِذْ يَتَحَاجُّونَ فِي النَّارِ فَيَقُولُ الضُّعَفَاءُ لِلَّذِينَ اسْتَكْبَرُوا إِنَّا كُنَّا لَكُمْ تَبَعًا فَهَلْ أَنْتُمْ مُغْنُونَ عَنَّا نَصِيبًا مِنَ النَّارِ»، (و آنگاه كه در آتش شروع به آوردن حجت مى‌كنند زيردستان به كسانى كه گردنكش بودند مى‌گويند ما پيرو شما بوديم پس آيا مى‌توانيد پاره‏‌اى از اين آتش را از ما دفع كنيد).

 

امام جمعه قزوین بیان کرد: مستکبران هیچ نفعی برای ما نمی‌خواهند و همه کارهایی که انجام می‌دهند بر اساس مکر، حیله و نیرنگ است. مؤمن باید صلابت داشته باشد و امروز هم نباید به غیر از خدا به کسی اعتماد کنیم چرا که برای ما مصیبت به بار می‌آورد و نمونه‌های آن را نیز دیده‌ایم.

 

وی خاطرنشان کرد: در آیات 48 و 49 سوره غافر می‌فرماید: «قَالَ الَّذِينَ اسْتَكْبَرُوا إِنَّا كُلٌّ فِيهَا إِنَّ اللَّهَ قَدْ حَكَمَ بَيْنَ الْعِبَادِ»، (كسانى كه گردنكشى می‌کردند مى‏ گويند [اكنون] همه ما در آن هستيم خداست كه ميان بندگان [خود] داورى كرده است)، «وَقَالَ الَّذِينَ فِي النَّارِ لِخَزَنَةِ جَهَنَّمَ ادْعُوا رَبَّكُمْ يُخَفِّفْ عَنَّا يَوْمًا مِنَ الْعَذَابِ»، (و كسانى كه در آتشند به نگهبانان جهنم مى‏گويند پروردگارتان را بخوانيد تا يك روز از اين عذاب را به ما تخفيف دهد».

 

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: فرشتگان در مقابل درخواست جهنمیان در آیه 50 سوره غافر می‌گویند: «قَالُوا أَوَلَمْ تَكُ تَأْتِيكُمْ رُسُلُكُمْ بِالْبَيِّنَاتِ قَالُوا بَلَى قَالُوا فَادْعُوا وَمَا دُعَاءُ الْكَافِرِينَ إِلَّا فِي ضَلَالٍ»، (مى‏ گويند مگر پيامبرانتان دلايل روشن به سوى شما نياوردند مى‌گويند چرا مى‏‌گويند پس بخوانيد و[لى] دعاى كافران جز در بيراهه نيست).

 

این مفسر قرآن کریم ابراز کرد: فرشتگان به جهنمیان می‌گویند هر چه می‌توانید فریاد بزنید، صدای شما به جایی نمی‌رسد و در همین جهنم گم می‌شود و قرار نیست صدای شما به جایی برسد. در آیه 51 می‌فرماید: «إِنَّا لَنَنْصُرُ رُسُلَنَا وَالَّذِينَ آمَنُوا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَيَوْمَ يَقُومُ الْأَشْهَادُ»، (در حقيقت ما فرستادگان خود و كسانى را كه گرويده‏‌اند در زندگى دنيا و روزى كه گواهان برپاى مى‌ايستند قطعا يارى مى‏كنيم).

 

وی اظهار کرد: فرشتگان می‌گویند اگر قرار باشد ما کسی را یاری و کمک کنیم، پیغمبران و کسانی که به آنها ایمان آورده‌اند را کمک می‌کنیم و این یاری و کمک ما هم در دنیا و هم در قیامت شامل حال آنها می‌شود.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تصریح کرد: خداوند در آیه 52 می‌فرماید: «يَوْمَ لَا يَنْفَعُ الظَّالِمِينَ مَعْذِرَتُهُمْ وَلَهُمُ اللَّعْنَةُ وَلَهُمْ سُوءُ الدَّارِ»، ([همان] روزى كه ستمگران را پوزش‏طلبي‏شان سود نمى‏‌دهد و براى آنان لعنت است و برايشان بدفرجامى آن سراى است).

 

امام جمعه قزوین بیان کرد: این مجموعه آیات 45 تا 52 سوره غافر خیلی زیبا نمایش می‌دهد که اگر انسان‌ها در دنیا دنبال آدم گناه کار، فرعونیان، مستکبران و هر ناجوانمردی حرکت کند، خودش مسئول است و در قیامت کارش به جهنم و عذاب کشیده می‌شود.

 

وی عنوان کرد: خدا در آیه 28 سوره کهف می‌فرماید: «وَاصْبِرْ نَفْسَكَ مَعَ الَّذِينَ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ بِالْغَدَاةِ وَالْعَشِيِّ يُرِيدُونَ وَجْهَهُ وَلَا تَعْدُ عَيْنَاكَ عَنْهُمْ تُرِيدُ زِينَةَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَلَا تُطِعْ مَنْ أَغْفَلْنَا قَلْبَهُ عَنْ ذِكْرِنَا وَاتَّبَعَ هَوَاهُ وَكَانَ أَمْرُهُ فُرُطًا»، (با كسانى كه پروردگارشان را صبح و شام مى‌خوانند [و] خشنودى او را مى‌خواهند شكيبايى پيشه كن و دو ديده‌ات را از آنان برمگير كه زيور زندگى دنيا را بخواهى و از آن كس كه قلبش را از ياد خود غافل ساخته‏‌ايم و از هوس خود پيروى كرده و [اساس] كارش بر زياده‏ روى است اطاعت مكن».

 

آیت‌الله عابدینی ادامه داد: خدا در این آیه می‌فرماید مؤمنان نباید متفرق باشند و ریشه یکدیگر را بزنند و باید هم‌افزایی داشته باشند و دنبال آدم‌های خوب حرکت کنند و قدرت‌های خود را روی هم قرار دهند.

 

این مفسر قرآن کریم افزود: ائمه اطهار (ع) بخاطر اینکه همواره خود را در مقابل خدا می‌بینند، جلوه خدایی پیدا می‌کنند و انسان ها و مؤمنان نیز همواره احساس نیاز می‌کنند و از آنها تقاضا می‌کنیم بین ما و خدا شفیع شوند و دست ما را بگیرند تا خدایی شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group